  • MCR03EZPD1211
MCR03EZPD1211
advertisement
Manufacturer No:
MCR03EZPD1211
HK JDW NO:
687-MCR03EZPD1211
Datasheet:
MCR03EZPD1211
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 1.21kOhm, 0.5%,
Quantity:
In Stock : 5001
Step5Bar-code shipping tag
MCR03EZPD1211
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    1.21kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V