  • MCR03EZPD1001
MCR03EZPD1001
advertisement
Manufacturer No:
MCR03EZPD1001
HK JDW NO:
687-MCR03EZPD1001
Datasheet:
MCR03EZPD1001
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 1kOhm, 0.5%,
Step5Bar-code shipping tag
MCR03EZPD1001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Rated Temperature
    70°C