  • MCR03EZHJ563
MCR03EZHJ563
advertisement
Manufacturer No:
MCR03EZHJ563
HK JDW NO:
687-MCR03EZHJ563
Description:
FIXED RESISTOR 56kOhm, 5%,
Quantity:
In Stock : 6211
Step5Bar-code shipping tag
MCR03EZHJ563
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
  • Tolerance
    5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    56kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    50V
  • Rated Temperature
    70°C