  • MCR03EZHJ561
MCR03EZHJ561
advertisement
Manufacturer No:
MCR03EZHJ561
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MCR03EZHJ561
Package:
0603
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR Thick Film, 560Ohm, 5%,
Quantity:
In Stock : 9490
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCR03EZHJ561
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    560Ohm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    50V
  • Rated Temperature
    70°C