  • MCR03EZHJ240
MCR03EZHJ240
advertisement
Manufacturer No:
MCR03EZHJ240
HK JDW NO:
687-MCR03EZHJ240
Description:
FIXED RESISTOR 24Ohm, 5%,
Quantity:
In Stock : 3736
Step5Bar-code shipping tag
MCR03EZHJ240
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    24Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Rated Temperature
    70°C
  • Voltage - Working
    50V