  • MCR03EZHF1240
MCR03EZHF1240
advertisement
Manufacturer No:
MCR03EZHF1240
HK JDW NO:
687-MCR03EZHF1240
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR03(F,E96,200PPM) Series, 124Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 11595
Step5Bar-code shipping tag
MCR03EZHF1240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Series
    MCR03(F,E96,200PPM)
  • Tolerance
    1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    124Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    50V
  • Size Code
    0603
  • Rated Temperature
    70°C