  • MCR01MZSJ245
MCR01MZSJ245
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MZSJ245
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MCR01MZSJ245
Package:
0402
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR MCR01MZS(J TOL) Series, 2.4MOhm, 5%,
Quantity:
In Stock : 16338
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MZSJ245
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Series
    MCR01MZS(J TOL)
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    200 ppm/°C
  • Resistance
    2.4MOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    62.5mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    50V
  • Rated Temperature
    70°C