  • MCR01MZPJ564
MCR01MZPJ564
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MZPJ564
HK JDW NO:
687-MCR01MZPJ564
Datasheet:
MCR01MZPJ564
Description:
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 560kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 12831
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MZPJ564
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    560kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm