  • MCR01MZPJ1R0
MCR01MZPJ1R0
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MZPJ1R0
HK JDW NO:
687-MCR01MZPJ1R0
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
MCR01MZPJ1R0
Description:
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 1Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3019
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MZPJ1R0
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    -250/ +500ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm