  • MCR01MZPF4990
MCR01MZPF4990
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MZPF4990
HK JDW NO:
687-MCR01MZPF4990
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
MCR01MZPF4990
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 499Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 9980
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MZPF4990
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    MCR
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    499Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm