  • MCR01MZPF3600
MCR01MZPF3600
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MZPF3600
HK JDW NO:
687-MCR01MZPF3600
Package:
Molded
Datasheet:
MCR01MZPF3600
Description:
FIXED RESISTOR Thick Film, 360Ohm, 1%,
Quantity:
In Stock : 15070
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MZPF3600
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Size Code
    0402
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    1mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Molded
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    360Ohm