  • MCR01MZPF2261
MCR01MZPF2261
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MZPF2261
HK JDW NO:
687-MCR01MZPF2261
Package:
0402
Datasheet:
MCR01MZPF2261
Description:
FIXED RESISTOR 2.26kOhm, 1%,
Quantity:
In Stock : 4250
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MZPF2261
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402
  • Tolerance
    1%
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    2.26kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C