  • MCR01MZPD10R0
MCR01MZPD10R0
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MZPD10R0
HK JDW NO:
687-MCR01MZPD10R0
Datasheet:
MCR01MZPD10R0
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 10Ohm, 0.5%,
Quantity:
In Stock : 17338
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MZPD10R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Construction
    Rectangular
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V