  • MCR01MRTJ560
MCR01MRTJ560
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MRTJ560
HK JDW NO:
687-MCR01MRTJ560
Datasheet:
MCR01MRTJ560
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 56Ohm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 10000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MRTJ560
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    56Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Construction
    Chip
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm