  • MCR01MRTJ180
MCR01MRTJ180
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MRTJ180
HK JDW NO:
687-MCR01MRTJ180
Datasheet:
MCR01MRTJ180
Description:
MCR Series, Thick Film, 18Ohms, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6547
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MRTJ180
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • Length
    990.6μm
  • Width
    508μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    18Ohms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    63mW