  • MCR01MRTF8202
MCR01MRTF8202
advertisement
Manufacturer No:
MCR01MRTF8202
HK JDW NO:
687-MCR01MRTF8202
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
MCR01MRTF8202
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 82kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 14443
Step5Bar-code shipping tag
MCR01MRTF8202
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Published
    2011
  • Series
    MCR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    82kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm