  • MCR006YZPJ911
MCR006YZPJ911
advertisement
Manufacturer No:
MCR006YZPJ911
HK JDW NO:
687-MCR006YZPJ911
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
MCR006YZPJ911
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 910Ohm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 9053
Step5Bar-code shipping tag
MCR006YZPJ911
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    910Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Height
    230μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%