  • MCR006YZPJ8R2
MCR006YZPJ8R2
advertisement
Manufacturer No:
MCR006YZPJ8R2
HK JDW NO:
687-MCR006YZPJ8R2
Package:
0201
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 8.2Ohm, 5%,
Quantity:
In Stock : 6355
Step5Bar-code shipping tag
MCR006YZPJ8R2
  • Package / Case
    0201
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    600 ppm/°C
  • Resistance
    8.2Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    STANDARD: TS 16949
  • HTS Code
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Temperature
    70°C