  • MCR006YZPF6203
MCR006YZPF6203
advertisement
Manufacturer No:
MCR006YZPF6203
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MCR006YZPF6203
Package:
0201
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 620kOhm, 1%,
Quantity:
In Stock : 7842
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MCR006YZPF6203
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0201
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    250 ppm/°C
  • Resistance
    620kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Additional Feature
    STANDARD: TS 16949
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Rated Temperature
    70°C