  • MCR006YRTF2553
MCR006YRTF2553
advertisement
Manufacturer No:
MCR006YRTF2553
HK JDW NO:
687-MCR006YRTF2553
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
MCR006YRTF2553
Description:
MCR Series, Thick Film, 255kOhm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 14815
Step5Bar-code shipping tag
MCR006YRTF2553
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    255kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    254μm
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm