  • MCR004YZPF1242
MCR004YZPF1242
advertisement
Manufacturer No:
MCR004YZPF1242
HK JDW NO:
687-MCR004YZPF1242
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
MCR004YZPF1242
Description:
MCR Series, Thick Film, 12.4kOhms, 0.03W 1/32W, ±1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 11739
Step5Bar-code shipping tag
MCR004YZPF1242
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Supplier Device Package
    01005
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    12.4kOhms
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.03W 1/32W
  • Power Rating
    31mW
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Max Power Dissipation
    30mW
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    152.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.006 0.15mm