  • MCR004YZPF10R0
MCR004YZPF10R0
advertisement
Manufacturer No:
MCR004YZPF10R0
HK JDW NO:
687-MCR004YZPF10R0
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
MCR004YZPF10R0
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 10Ohm, 0.03W 1/32W, ±1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 7142
Step5Bar-code shipping tag
MCR004YZPF10R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    10Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.03W 1/32W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    31mW
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    30mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    TS 16949
  • Case Code (Metric)
    0402
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.031W
  • Case Code (Imperial)
    1005
  • Height
    152.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.006 0.15mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCR
  • Published
  • Size / Dimension
    0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm