  • MCP795W12T-I/ST
MCP795W12T-I/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP795W12T-I/ST
HK JDW NO:
536-MCP795W12T-I/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP795W12T-I/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP795W12 Real Time ClocksTimer or RTC SubcategoryAlarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID, Watchdog Timer 10MHz
Purchasing and Inquiry
MCP795W12T-I/ST Overview
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is where you'll find real time clocks.Packaged as Tape & Reel (TR).A voltage of 1.8V~3.6V is supplied to this electrical RTC.The type of this electrical real time clock is Clock/Calendar.This real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Ideally, the operating temperature should be set to -40°C~85°C.Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID, Watchdog Timer can be ensured when operating.With 14 terminations, transmission lines have the characteristic impedance of the RTC module terminating them.It should be noted that this RTC real time clock is being supplied with 5V voltage at the moment.A total of 14 pins can be found on it.There are only one family in which RTCs belongs, and that are MCP795W12.Note that the supply voltage is 1.3V~3.6V for this electrical digital time clock.This part is included in Timer or RTC.RTC times embed a memory of 64B for storing programs and data.There should be no more than 10MHz frequency in real time clocks' output.Mounting type for the RTC module is Surface Mount.For the purpose of powering the real time clock, the power supply is set to 2/5V.With 14 pins, it is equipped.Also, ALSO OPEARTES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 3 MHZ characterize it.8 Bits are used in the design of this digital time clock.
MCP795W12T-I/ST Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
14 terminations
14 pin count
2/5V power supplies
8 Bits
MCP795W12T-I/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP795W12T-I/ST Real Time Clocks applications.
  • Electronic metering
  • Fax/Printer
  • Industrial
  • Utility Meters
  • POS Terminal
  • Thermostat
  • Battery backed up systems
  • Telecommunications
  • Battery powered products
  • Network powered devices
Step5Bar-code shipping tag
MCP795W12T-I/ST
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Alarm, EEPROM, Leap Year, Square Wave Output, SRAM, Unique ID, Watchdog Timer
  • Number of Terminations
    14
  • Type
    Clock/Calendar
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    ALSO OPEARTES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 3 MHZ
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~3.6V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP795W12
  • Pin Count
  • Power Supplies
    2/5V
  • Interface
    SPI
  • Memory Size
    64B
  • Number of Bits
    8
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Logic Function
    Clock
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    1μA @ 1.8V~5.5V
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Voltage - Supply, Battery
    1.3V~3.6V
  • Volatile
    NO
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm