  • MCP73827-4.2VUATR
MCP73827-4.2VUATR
advertisement
Manufacturer No:
MCP73827-4.2VUATR
HK JDW NO:
536-MCP73827-4.2VUATR
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP73827-4.2VUATR
Description:
Constant - Programmable MCP73827 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Tape & Reel (TR) 5.2V 8 Terminals 8 Pin
Purchasing and Inquiry
MCP73827-4.2VUATR Overview
There is an Tape & Reel (TR) package that contains it. It can be found in package 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).This device has a mounting type of Surface Mount.It is recommended that the temperature be set to -20°C~85°C TA in order to ensure reliable performance.In order to operate, the device relies on an analog IC named POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.The device requires Constant - Programmable current to charge.If you use the base part number MCP73827, you can look for related parts.As far as the terminations are concerned, there are 8.8 pins are attached to it.There are a total of 8 pins that have to be connected for the product to function correctly.It is possible to access 1 channels.It can be powered by a battery with 5.2V.An input voltage of 5.5V can be applied to the device without damage.In the case of a 4.2V output voltage, high efficiency is possible.There is one subcategory of this device, and it is Power Management Circuits.This circuit can function at a low supply voltage, such as 4.5VV.Amounting is in line with Surface Mount.It was determined during the design process that Vsup (maximum supply voltage) should be set to 0.56mA.The power supply for this part is set to 5V.The supply of the gadget is running with 560mA current.
MCP73827-4.2VUATR Features
1 channels
Power Management Circuits subcategory
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
MCP73827-4.2VUATR Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP73827-4.2VUATR Battery Chargers ICs applications.
  • Opportunity charge
  • Wireless headphones
  • Home appliances
  • Industrial
  • Forklift
  • Military equipment
  • High end, feature-rich consumer
  • Golf carts
  • Mobile lighting
  • Model aircraft
Step5Bar-code shipping tag
MCP73827-4.2VUATR
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    8
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5.2V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP73827
  • Pin Count
  • Output Voltage
    4.2V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    560mA
  • Nominal Supply Current
    560mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.56mA
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm