  • MCP659T-E/ML
MCP659T-E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP659T-E/ML
HK JDW NO:
536-MCP659T-E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP659T-E/ML
Description:
150mA per Channel 6pA 65 dB Instrumentational OP Amps 0.005μA 2.5V~5.5V MCP659 16 Pins 16-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 13407
Step5Bar-code shipping tag
MCP659T-E/ML
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    mCal Technology
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP659
  • Pin Count
  • Output Type
    Rail-to-Rail
  • Number of Elements
    4
  • Power Supplies
    3/5V
  • Operating Supply Current
    6mA
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • Output Current
    95mA
  • Slew Rate
    30V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    General Purpose
  • Common Mode Rejection Ratio
    65 dB
  • Current - Input Bias
    6pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.5V~5.5V
  • Output Current per Channel
    150mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    200μV
  • Gain Bandwidth Product
    50MHz
  • Unity Gain BW-Nom
    50000 kHz
  • Voltage Gain
    123dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.005μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    61dB
  • Low-Offset
    YES
  • Frequency Compensation
    YES
  • Supply Voltage Limit-Max
    6.5V
  • Low-Bias
  • Height Seated (Max)
    1mm