  • MCP6566T-E/LTVAO
MCP6566T-E/LTVAO
advertisement
Manufacturer No:
MCP6566T-E/LTVAO
HK JDW NO:
536-MCP6566T-E/LTVAO
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) 80 ns μs Linear Comparators
Purchasing and Inquiry
MCP6566T-E/LTVAO Overview
A convenient transport package is provided in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 .This comparator is of the CMOS, Open-Drain output type.This device is designed in Tape & Reel (TR) case.There are5 terminals on the comparator.The chip belongs to Comparator .A comparator supplied with 1.8V voltage can complete many demanding tasks.Electronic comparator can be classified as a General Purpose chip.In total, it contains 1 elements.The recommended mounting method is Surface Mount .In order to avoid malfunctions, the operating temperature should be set to -40°C~125°C .Comparator electronics is a comparator part from the Automotive, AEC-Q100 series.
MCP6566T-E/LTVAO Features
CMOS, Open-Drain output capability
General Purpose IC
Employing 1 elements
Operates under -40°C~125°C
MCP6566T-E/LTVAO Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP6566T-E/LTVAO linear comparators applications.
  • Pulse, Squarewave, and Time Delay Generators
  • Window Comparators
  • Body Control Modules
  • Metering Systems
  • Portable Battery Monitoring
  • Battery management and protection
  • Automotive
  • Laptop Computers
  • Portable and Battery-Powered Systems
  • Zero-Crossing Detectors
Step5Bar-code shipping tag
MCP6566T-E/LTVAO
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Number of Terminations
    5
  • Subcategory
    Comparator
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Output Type
    CMOS, Open-Drain
  • Number of Elements
    1
  • Response Time
    80 ns
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage Limit-Max
    6.5V
  • Current - Quiescent (Max)
    130μA
  • Voltage - Input Offset (Max)
    10mV @ 5.5V
  • Current - Input Bias (Max)
    1pA @ 5.5V
  • Hysteresis
    5mV
  • CMRR, PSRR (Typ)
    66dB CMRR, 70dB PSRR
  • Current - Output (Typ)
    50mA
  • Propagation Delay (Max)
    80ns
  • Length
    2mm