  • MCP6548-I/MS
MCP6548-I/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP6548-I/MS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP6548-I/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP6548-I/MS
Description:
Surface Mount Tube 30mA mA 3000 ns μs Linear Comparators 1pA pA 2007 1μA μA 7mV mV Surface Mount
Purchasing and Inquiry
MCP6548-I/MS Overview
The product is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) in order to facilitate transportation.Output type of this comparator is CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL .The part will be shipped by Tube .There are8 terminals on the comparator.The electrical component here belongs to the Comparator family.A comparator supplied with 5V voltage can complete many demanding tasks.In general, the chip type can be classified as General Purpose .This is a 1 element comparator.As a result, it contains 8 pins.The recommended mounting method is Surface Mount .Electronic comparator is recommended that you set the operating temperature to -40°C~85°C in order to prevent malfunctions.The comparator has 8 pins.Search MCP6548 to find more pin-to-pin solutions.The comparator displays a quiescent current of 1μA .The PCB or other board has a Surface Mount for mounting.Electronic comparator is recommended that the nominal supply current be 1μA in order to use the device normally.Current supply exceeding 1μA could cause disfunction of the compartator.You can input a maximum current of 1pA into this device.In order to operate normally, a supply voltage of 0 is required.
MCP6548-I/MS Features
CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL output capability
General Purpose IC
Employing 1 elements
Operates under -40°C~85°C
Quiescent Current: 1μA
MCP6548-I/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP6548-I/MS linear comparators applications.
  • Current and voltage sensing
  • Analog front end
  • Zero-Crossing Detectors
  • Wearable Devices
  • Zero-Crossing Detectors
  • Alarm and Monitoring Circuits
  • Set Top Boxes
  • Laptop Computers
  • Portable Battery Monitoring
  • Wide Range VCO; MOS Clock Timers
Step5Bar-code shipping tag
MCP6548-I/MS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Comparator
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP6548
  • Pin Count
  • Output Type
    CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Nominal Supply Current
    1μA
  • Output Current
    30mA
  • Max Supply Current
    1μA
  • Propagation Delay
    8 μs
  • Quiescent Current
  • Response Time
    3000 ns
  • Common Mode Rejection Ratio
    70 dB
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.6V~5.5V
  • Output Current per Channel
    2mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    7mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    80dB
  • Supply Voltage Limit-Max
    7V
  • Max Input Current
    1pA
  • Input Bias Current
    1pA
  • Voltage - Input Offset (Max)
    7mV @ 5.5V
  • Current - Input Bias (Max)
    1pA @ 5.5V
  • Hysteresis
    6.5mV
  • CMRR, PSRR (Typ)
    70dB CMRR, 80dB PSRR
  • Height
    850μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm