  • MCP6547T-I/MS
MCP6547T-I/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP6547T-I/MS
HK JDW NO:
536-MCP6547T-I/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP6547T-I/MS
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) 30mA mA 3000 ns μs Linear Comparators 1pA pA 2003 1μA μA 7mV mV Surface Mount
Purchasing and Inquiry
MCP6547T-I/MS Overview
The product is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) to facilitate transportation.There is a comparator of type CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL output on this device.Ready for shipping in Tape & Reel (TR) package.The comparator has 8 terminals.Other Comparator like the device play a important role in the industry.Electronic comparator is capable of performing numerous tasks when powered by 5V voltage.It's a typical General Purpose comparator.The total number of elements is 2 .Electronic comparator has 8 pins.Electronic comparator is recommended to mount using type Surface Mount .Electronic comparator is recommended that you set the operating temperature to -40°C~85°C in order to prevent malfunctions.This comparator has 8 pins.Alternatively, you may search for MCP6547 to find more pin-to-pin solutions for your specific needs.A quiescent current of 1μA is displayed by this comparator.This component has a Surface Mount mount for mounting to PCBs or other boards.The nominal supply current of the device should be 1μA for normal use.Current supply exceeding 1μA could cause disfunction of the compartator.Electronic comparator is sufficient to run the device wElectronic comparatorh 1.6/5.5V power supplies.Electronic comparator is possible to input a maximum current of 1pA into the device.
MCP6547T-I/MS Features
CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL output capability
General Purpose IC
Employing 2 elements
Operates under -40°C~85°C
Quiescent Current: 1μA
MCP6547T-I/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP6547T-I/MS linear comparators applications.
  • Body Control Modules
  • Lithium ion battery monitoring
  • Mobile Communications
  • General Purpose Low Voltage Applications
  • Security Detection Systems
  • Notebooks and PDAs
  • Alarm and Monitoring Circuits
  • Infotainment & cluster
  • Set Top Boxes
  • General-Purpose Portable Devices
Step5Bar-code shipping tag
MCP6547T-I/MS
  • Number of Terminations
    8
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP6547
  • Pin Count
    8
  • Output Type
    CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL
  • Number of Elements
    2
  • Power Supplies
    1.6/5.5V
  • Nominal Supply Current
    1μA
  • Output Current
    30mA
  • Max Supply Current
  • Response Time
    3000 ns
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.6V~5.5V
  • Output Current per Channel
    2mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    7mV
  • Supply Voltage Limit-Max
    7V
  • Max Input Current
    1pA
  • Input Bias Current
    1pA
  • Voltage - Input Offset (Max)
    7mV @ 5.5V
  • Current - Input Bias (Max)
    1pA @ 5.5V
  • Hysteresis
    6.5mV
  • Natural Thermal Resistance
    206 °C/W
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C