  • MCP6547-E/MS
MCP6547-E/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP6547-E/MS
HK JDW NO:
536-MCP6547-E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP6547-E/MS
Description:
Surface Mount Tube 30mA mA 3000 ns μs Linear Comparators 1pA pA 2007 7mV mV Surface Mount
Purchasing and Inquiry
MCP6547-E/MS Overview
The product is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) for ease of transportation.Output type of this comparator is CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL .The chip is packaged with Tube .There are 8 terminals on the comparator.Other Comparator like the device play a important role in the industry.In the presence of a 5V voltage, the comparator is capable of accomplishing a variety of demanding tasks.Speaking of types, this is a typical General Purpose comparator.There are a total of 2 elements in it.There are 8 pins on this board.A Surface Mount mounting type is recommended.Electronic comparator is recommended that you set the operating temperature to -40°C~125°C in order to prevent malfunctions.There are 8 pins on the comparator.In order to find a solution that meets your specific needs, search MCP6547 for more pin-to-pin solutions.This comparator presents a quiescent current of 1μA .The PCB or other board has a Surface Mount for mounting.A power supply of 1.6/5.5V is sufficient for the operation of the device.Input current to the device cannot exceed 1pA .As a minimum current, this part can be powered by 0.001mA .
MCP6547-E/MS Features
CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL output capability
General Purpose IC
Employing 2 elements
Operates under -40°C~125°C
Quiescent Current: 1μA
MCP6547-E/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP6547-E/MS linear comparators applications.
  • Consumer Medical Electronics
  • Appliances
  • Hand-Held Electronics
  • Window Comparators
  • Mobile Phones
  • Battery-Powered Electronics
  • Analog front end
  • Self-diagnostics
  • Zero-Crossing Detectors
  • Wearable Devices
Step5Bar-code shipping tag
MCP6547-E/MS
  • Voltage - Input Offset (Max)
    7mV @ 5.5V
  • Current - Input Bias (Max)
    1pA @ 5.5V
  • Hysteresis
    6.5mV
  • Natural Thermal Resistance
    206 °C/W
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    8
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP6547
  • Pin Count
  • Output Type
    CMOS, Open-Drain, Rail-to-Rail, TTL
  • Number of Elements
    2
  • Power Supplies
    1.6/5.5V
  • Output Current
    30mA
    1μA
  • Supply Current-Max
    0.001mA
  • Response Time
    3000 ns
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.6V~5.5V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    7mV
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.005μA
  • Supply Voltage Limit-Max
    7V