  • MCP6544-E/ST
MCP6544-E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP6544-E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP6544-E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP6544-E/ST
Description:
Surface Mount Tube 4000 ns μs Linear Comparators 1pA pA 2007 1μA μA 7mV mV Surface Mount
Purchasing and Inquiry
MCP6544-E/ST Overview
The product is packaged in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) in order to facilitate transportation.There is a CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL output type for this comparator.The part is shipped by Tube .You can find 14 terminals of the comparator.The electrical component here belongs to the Comparator family.This comparator is capable of handling a wide range of tasks if it is supplied with a voltage of 5V .When it comes to types, this comparator is a typical General Purpose .In total, it contains 4 elements.The device includes 14 pins.Surface Mount universial mout for easy adapting.Electronic comparator is recommended that you set the operating temperature to -40°C~125°C in order to prevent malfunctions.The comparator has 14 pins.In case you are looking for more pin-to-pin solutions, you may want to search MCP6544 .A quiescent current of 1μA is observed in this comparator.The PCB or other board can be mounted using the Surface Mount on it.The nominal supply current of the device should be 1μA for normal use.Electronic comparator is possible for the comparator to malfunction if the current supply exceeds 1μA .Electronic comparator is sufficient to run the device wElectronic comparatorh 1.6/5.5V power supplies.
MCP6544-E/ST Features
CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL output capability
General Purpose IC
Employing 4 elements
Operates under -40°C~125°C
Quiescent Current: 1μA
MCP6544-E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP6544-E/ST linear comparators applications.
  • Alarm and Monitoring Circuits
  • Zero-Crossing Detectors
  • Industrial
  • Battery management and protection
  • Limit Comparators
  • Wearable Devices
  • Notebooks and PDAs
  • Mobile Phones and Tablets
  • Wide Range VCO; MOS Clock Timers
  • Zero-Crossing Detectors
Step5Bar-code shipping tag
MCP6544-E/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Comparator
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP6544
  • Pin Count
  • Output Type
    CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL
  • Number of Elements
    4
  • Power Supplies
    1.6/5.5V
  • Nominal Supply Current
    1μA
  • Max Supply Current
    1μA
  • Propagation Delay
    8 μs
  • Quiescent Current
  • Turn On Delay Time
    4 μs
  • Response Time
    4000 ns
  • Common Mode Rejection Ratio
    70 dB
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    1.6V~5.5V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    7mV
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.005μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    80dB
  • Supply Voltage Limit-Max
    7V
  • Input Bias Current
    1pA
  • Voltage - Input Offset (Max)
    7mV @ 5.5V
  • Current - Input Bias (Max)
    1pA @ 5.5V
  • Hysteresis
    6.5mV
  • CMRR, PSRR (Typ)
    70dB CMRR, 80dB PSRR
  • Natural Thermal Resistance
    100 °C/W
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm