  • MCP4662T-103E/UN
MCP4662T-103E/UN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4662T-103E/UN
HK JDW NO:
536-MCP4662T-103E/UN
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4662T-103E/UN
Description:
10 Terminations 2.7V 10 Pin MCP4662 Digital Potentiometers I2C 256 Positions
Quantity:
In Stock : 4270
Step5Bar-code shipping tag
MCP4662T-103E/UN
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
    Mute, Selectable Address
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4662
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    257
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    75
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Width
    3mm