  • MCP45HV51T-502E/ST
MCP45HV51T-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP45HV51T-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP45HV51T-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
14 TerminationsMCP45HV51 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Quantity:
In Stock : 8405
Purchasing and Inquiry
MCP45HV51T-502E/ST Overview
Package 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.Volatile starts the process of storing this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.Pentometer consists of 256 positions.A termination of 14 is intended.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.The mounting direction should be Surface Mount.potentionmeters with 1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V voltage capabilities can be used.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.5kOhm can limit the flow.A member of the family MCP45HV51 pentometer belongs to.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 14 pins on this potentiameter.This digital variable resistor contains Mute, Selectable Address.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 45μA.Conduct this pentometer with the max dual supply voltage of 18V.With dual supply voltage up to 5V, pentometer ensures stable power.
MCP45HV51T-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP45HV51T-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP45HV51T-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • PC
  • Programmable power supplies
  • Analogue circuit
  • Audio level control
  • Adjust VCOM settings
  • Used as programmable gain amplifier
  • Bias adjustment circuits
  • Modern office equipment
  • Automated caliberation
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
MCP45HV51T-502E/ST
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    140.30179mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP45HV51
  • Bandwidth
    0.024 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    18V
  • Min Dual Supply Voltage
    5V
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Temperature Coefficient (Typ)
    100ppm/°C
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm