  • MCP45HV51-502E/ST
MCP45HV51-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP45HV51-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP45HV51-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP45HV51-502E/ST
Description:
14 TerminationsMCP45HV51 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Quantity:
In Stock : 5409
Purchasing and Inquiry
MCP45HV51-502E/ST Overview
There is a 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.A 256 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.In general, Surface Mount is recommended for mounting.1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.Flow can be restricted using 5kOhm.Pentometer belongs to the family MCP45HV51.Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 14 pins on it.It is possible to find Mute, Selectable Address using this digital variable resistor.If the supply current is operated in the range of 45μA or higher, it will provide its performance.
MCP45HV51-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP45HV51-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP45HV51-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Contrast control of monitors
  • Matching Linear Impedance
  • Automatic detection of equipment
  • Cell phone
  • Motor control
  • Speakers
  • Adjust VCOM settings
  • Refrigerator
  • Stereo
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
MCP45HV51-502E/ST
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    140.30179mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Mute, Selectable Address
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V 10V~36V ±5V~18V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP45HV51
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    45μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.024 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    145
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5.1mm
  • Width
    4.5mm