  • MCP4362T-502E/ST
MCP4362T-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4362T-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4362T-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4362T-502E/ST
Description:
14 Terminations 2.7V 14 Pin MCP4362 Digital Potentiometers WiperLock™ Series SPI 256 Positions
Step5Bar-code shipping tag
MCP4362T-502E/ST
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WiperLock™
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP4362
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm