  • MCP4252T-503E/UN
MCP4252T-503E/UN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4252T-503E/UN
HK JDW NO:
536-MCP4252T-503E/UN
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4252T-503E/UN
Description:
10 Terminations5V 10 Pin MCP4252 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4252T-503E/UN Overview
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.There are 257 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The pentometer consists of 256 positions.It is designed 10 terminations.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.For its performance, it uses 5V.In the digi devices, 10 pins can be seen.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.Flow can be restricted using 50kOhm.A member of the family MCP4252 pentometer belongs to.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The potentiameter has a total of 10 pins.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.The pentometer belong to the Digital Potentiometers family.
MCP4252T-503E/UN Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4252T-503E/UN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4252T-503E/UN Digital Potentiometers applications.
  • Voltage resistance conversion
  • Audio level control
  • Household appliances
  • DAC
  • Power meter
  • Communication device
  • Testing equipment
  • Audio Volume control
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Programmable low pass filter
Step5Bar-code shipping tag
MCP4252T-503E/UN
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4252
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm