  • MCP4242-502E/UN
MCP4242-502E/UN
advertisement
Manufacturer No:
MCP4242-502E/UN
HK JDW NO:
536-MCP4242-502E/UN
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP4242-502E/UN
Description:
10 Terminations5V 10 Pin MCP4242 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4242-502E/UN Overview
A package containing 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files contains it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.There are 129 taps to protect the overcurrent of this pentometer.In total, pentometer has 128 positions.It is designed 10 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 5000Ohm.For its performance, it uses 5V.10 pins can be seen in The digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.It can supply voltages up to 1.8V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.Limiting the flow with 5kOhm is possible.Family MCP4242 includes pentometer.Mounted by Surface Mount.The potentiameter has 10 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.The pentometer belong to the Digital Potentiometers family.
MCP4242-502E/UN Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4242-502E/UN Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4242-502E/UN Digital Potentiometers applications.
  • Brightness of monitors
  • Cell phone
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable low pass filter
  • Sensor auto referencing circuits
  • Sensor trimming instrumentation
  • Matching Linear Impedance
  • Bias adjustment circuits
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
MCP4242-502E/UN
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    MCP4242
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Configuration
    Rheostat
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm