  • MCP4241-502E/ST
MCP4241-502E/ST
advertisement
Manufacturer No:
MCP4241-502E/ST
HK JDW NO:
536-MCP4241-502E/ST
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
MCP4241-502E/ST
Description:
14 Terminations5V 14 Pin MCP4241 Digital PotentiometersWiperLock? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4241-502E/ST Overview
There are 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 129 taps.Positions are 128.A termination of 14 is intended.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 5000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.On the digi devices, you can see the 14 pins.You should mount in the way of Surface Mount.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V volts are available.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 5kOhm.MCP4241 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.There are 14 pins on this potentiameter.1.8/5V is the voltage it can deliver.
MCP4241-502E/ST Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
MCP4241-502E/ST Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4241-502E/ST Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Calibration instrumentation
  • Automatic gain control
  • Adjust VCOM settings
  • Modern office equipment
  • Power supply
  • DC/DC conversion circuit
  • Used as programmable gain amplifier
  • Automatic detection of equipment
  • Communication device
Step5Bar-code shipping tag
MCP4241-502E/ST
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm