  • MCP4231T-103E/ML
MCP4231T-103E/ML
advertisement
Manufacturer No:
MCP4231T-103E/ML
HK JDW NO:
536-MCP4231T-103E/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
MCP4231T-103E/ML
Description:
16 Terminations5V 16 Pin MCP4231 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP4231T-103E/ML Overview
Package 16-VQFN Exposed Pad contains it.Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 129 taps.The number of positions is 128.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.You will find here 1 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices shows the 16 pins.You should mount in the way of Surface Mount.1.8V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.Pentometer belongs to the family MCP4231.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has 16 pins.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.
MCP4231T-103E/ML Features
Available in 16-VQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
MCP4231T-103E/ML Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP4231T-103E/ML Digital Potentiometers applications.
  • Used as programmable gain amplifier
  • Medical equipment
  • Brightness of monitors
  • Voltage control
  • Cell phone
  • Communication device
  • Gas detection circuit
  • Household appliances
  • Used as voltage divider
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
MCP4231T-103E/ML
  • Package / Case
    16-VQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Nominal Supply Current
    1mA
  • Bandwidth
    1 kHz
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm