  • MCP40D19T-502E/LT
MCP40D19T-502E/LT
advertisement
Manufacturer No:
MCP40D19T-502E/LT
HK JDW NO:
536-MCP40D19T-502E/LT
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
MCP40D19T-502E/LT
Description:
5 Terminations2.7V 5 Pin MCP40D19 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
MCP40D19T-502E/LT Overview
There is a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package containing it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.Digi-Reel? package provides access to it.For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.The number of positions is 128.There are 5 terminations on this digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 5000Ohm.It operates on 2.7V and is powered by it.The digi devices shows pins 5.The way to mount is Surface Mount.It is possible to supply 1.8V~5.5V volts to the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.You can limit the flow by using 5kOhm.This object belongs to the MCP40D19 family.Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 5 pins on it.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.Components in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.In digital analogic, there are elements of type 1.
MCP40D19T-502E/LT Features
Available in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
5 pins
MCP40D19T-502E/LT Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP40D19T-502E/LT Digital Potentiometers applications.
  • Gas detection circuit
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio level control
  • Communication device
  • Programmable power supplies
  • Used as programmable gain amplifier
  • Contrast control of monitors
  • Adjusting the LCD Display
  • Motor control
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
MCP40D19T-502E/LT
    Select All
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP40D19
  • Pin Count
    5
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Rheostat
  • Interface
    I2C
  • Nominal Supply Current
    2.5μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Bandwidth
    2 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    5000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    155
  • Height
    990.6μm
  • Length
    2.2352mm
  • Width
    1.3462mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm