  • MCP25055T-I/SL
MCP25055T-I/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP25055T-I/SL
HK JDW NO:
536-MCP25055T-I/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP25055T-I/SL
Description:
14 Termination 3/5V I/O Expander MCP25055 14 Pin 5V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MCP25055T-I/SL Overview
With 8 I/Os, it can be programmed.14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) comes with the device enclosed in the packaging.It is available in Tape & Reel (TR) case.Voting within 2.7V~5.5V is provided.A Surface Mount mounting type is recommended.As long as the operating temperature ranges -40°C~85°C, the device works.Its output frequency work at 25MHz for the performance.As a whole, it has terminations on the 14 axis.14 pins make up the part.There is voltage present at 5V as a result of the device.It is necessary to run 260 at the peak reflow temperature on this part.You can look for related parts based on the MCP25055 family.ADC, EEPROM, POR, PWM can also be founded with this device.In IC chips, 8 bits are present.It has the ability to deliver power at 3/5V.In addition to the 14 pins, the device has other pins as well.The part can be mounted using Surface Mount.uPs/uCs/peripheral ICs of the MICROPROCESSOR CIRCUIT type.In the Parallel IO Port series, it is one of the models.
MCP25055T-I/SL Features
MCP25055T-I/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP25055T-I/SL I/O Expanders applications.
  • Dual Differential ADC Driver and Filter
  • Tone detection
  • Mobile Handsets
  • Bluetooth-enabled mobile communications devices
  • Zero-IF Direct Conversion Receivers
  • Variable frequency filtering
  • Camcorder
  • Weigh Scales
  • Modems
  • Industrial and measurement circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP25055T-I/SL
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    ADC, EEPROM, POR, PWM
  • Pbfree Code
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP25055
  • Pin Count
  • Output Type
    Push-Pull
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    CAN (1-Wire)
  • Number of I/O
    8
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Max Supply Current
    20mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Number of Bits
    8
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Data Rate
    1 Mbps
  • Number of Transceivers
    1
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    25mA
  • Width
    3.9mm