  • MCP25025-I/SL
MCP25025-I/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP25025-I/SL
HK JDW NO:
536-MCP25025-I/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP25025-I/SL
Description:
14 Termination 3/5V I/O Expander MCP25025 14 Pin 5V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MCP25025-I/SL Overview
8 I/Os are used to program this device.In the packaging with the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), there is a device enclosed in the package.In addition to the Tube case, it is also available in other cases as well.During 2.7V~5.5V, the vote is supplied.Surface Mount mounting is the type of mounting that is recommended for it.Devices work when the operating temperature ranges -40°C~85°C.Its output frequency work at 4MHz for the performance.It has a termination of 14 as a whole.There are 14 pins on the part in total.Device 5V provides voltage.It is utilized to run 260 on this part due to its peak reflow temperature.Depending on which family of MCP25025 part you are looking for, you can find related parts.In addition to finding EEPROM, POR, PWM with this device, it is also possible to find Y.The total number of IC chip bits is 8.It has the ability to deliver power at 3/5V.It has 14 pins.It is possible to mount the part using Surface Mount.uPs/uCs/peripheral ICs of the MICROPROCESSOR CIRCUIT type.Parallel IO Port-series.
MCP25025-I/SL Features
MCP25025-I/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP25025-I/SL I/O Expanders applications.
  • ATE
  • Display Serial Interface (DSI)
  • ECG monitor system apps
  • Drop-in Replacement for Differential Amplifiers
  • Elliptic filter
  • Linkwitz–Riley filter
  • Active crossover networks
  • Single-Ended to Differential Conversion/Ampli?cation
  • Mobil Internet Devices (MID)
Step5Bar-code shipping tag
MCP25025-I/SL
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    EEPROM, POR, PWM
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP25025
  • Power Supplies
    3/5V
  • Interface
    CAN (1-Wire)
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Max Supply Current
    20mA
  • Clock Frequency
    4MHz
  • Current - Output Source/Sink
    25mA
  • Width
    3.9mm