  • MCP25020T-E/SL
MCP25020T-E/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP25020T-E/SL
HK JDW NO:
536-MCP25020T-E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP25020T-E/SL
Description:
14 Termination 5V I/O Expander MCP25020 14 Pin 5V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MCP25020T-E/SL Overview
Using 8 I/Os, it is programmed.The device is packaged with the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The case comes in the form of a Tape & Reel (TR).Voting within 4.5V~5.5V is provided.Its recommended mounting type is Surface Mount.The device works when the the operating temperature ranging -40°C~125°C.The performance of the output frequency is determined by 25MHz.It has a termination of 14 as a whole.14 is the total number of pins on the part.There is voltage present at 5V as a result of the device.To run 260, we use the peak reflow temperature of this part.On the basis of the MCP25020 family, you can look for related parts.EEPROM, POR, PWM can also be established with this device.There are a total of 8 bits on each IC chip.It is capable of delivering the power at the position 5V.This device is equipped with 14 pins.Using Surface Mount, the part can be mounted.MICROPROCESSOR CIRCUIT uPs/uCs/peripheral ICs fall under this type.Parallel IO Port series is the series that it belongs to.
MCP25020T-E/SL Features
MCP25020T-E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP25020T-E/SL I/O Expanders applications.
  • Active CMOS LPF
  • Tone detection
  • Software-controlled signal processors
  • Wireless Telemetry
  • Personal Communication System (PCS) mobile handsets
  • Drop-in Replacement for Differential Amplifiers
  • Medical Imaging
  • Active crossover networks
  • DAC Smoothing Filter
  • Communication system
Step5Bar-code shipping tag
MCP25020T-E/SL
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP25020
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    CAN V2.0b
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Max Supply Current
    20mA
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Current - Output Source/Sink
    25mA
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C