  • MCP25020-E/SL
MCP25020-E/SL
advertisement
Manufacturer No:
MCP25020-E/SL
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP25020-E/SL
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
MCP25020-E/SL
Description:
14 Termination 5V I/O Expander MCP25020 14 Pin 5V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
MCP25020-E/SL Overview
It is programmed with 8 I/Os.In the packaging with the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), there is a device enclosed in the package.Case Tube is available.In 4.5V~5.5V, it is provided as a votage.Mounting type Surface Mount is recommended.Devices work when their operating temperature falls within a certain range, called -40°C~125°C.For the performance, the output frequency of the device works at 25MHz.There are 14 terminations in the fabric as a whole.14 is the total number of pins on the part.Device 5V provides voltage.In order to run 260, the peak reflow temperature of this part is used.Depending on which family of MCP25020 part you are looking for, you can find related parts.EEPROM, POR, PWM can also be founded with this device.It is estimated that 8 bits make up all of the IC chip bits.It is capable of delivering the power at the position 5V.It has 14 pins.Surface Mount allows mounting the part.MICROPROCESSOR CIRCUIT uPs/uCs/peripheral ICs fall under this type.This is a model from the Parallel IO Port series.
MCP25020-E/SL Features
MCP25020-E/SL Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP25020-E/SL I/O Expanders applications.
  • Anti-Alias filtering
  • Audio/Sonar/Avionics frequency filtering
  • Communication system
  • Modems
  • Bluetooth-enabled mobile communications devices
  • Digital Voltmeters
  • IDEN, PHS, GSM Basestations
  • Transimpedence Applications
  • Video Game Console
  • Cardiac pacemakers
Step5Bar-code shipping tag
MCP25020-E/SL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    EEPROM, POR, PWM
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP25020
  • Pin Count
  • Output Type
    Push-Pull
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    CAN V2.0b
  • Number of I/O
    8
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Max Supply Current
    20mA
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Number of Bits
    8
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Data Rate
    1 Mbps
  • Number of Transceivers
    1
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    25mA
  • Width
    3.9mm