  • MCP1810T-25I/OT
MCP1810T-25I/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1810T-25I/OT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP1810T-25I/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1810T-25I/OT
Description:
Enable Fixed 0.95mm MCP1810 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 4344
Step5Bar-code shipping tag
MCP1810T-25I/OT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    MCP1810
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    290μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    2.7V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    50nA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 150mA
  • PSRR
    40dB (100Hz)
  • Output Voltage1-Max
    2.55V
  • Output Voltage1-Min
    2.45V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Length
    2.9mm