  • MCP1711T-22I/OT
MCP1711T-22I/OT
advertisement
Manufacturer No:
MCP1711T-22I/OT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP1711T-22I/OT
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MCP1711T-22I/OT
Description:
Enable Fixed MCP1711 PMIC SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 5924
Step5Bar-code shipping tag
MCP1711T-22I/OT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCP1711
  • Current - Supply (Max)
    1.8μA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.2V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.27μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.05V @ 150mA
  • Dropout Voltage
    750mV
  • Min Current Limit
    150mA
  • Nominal Output Voltage
    2.2V
  • Length
    2.9mm