  • MCP1642D-18I/MS
MCP1642D-18I/MS
advertisement
Manufacturer No:
MCP1642D-18I/MS
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-MCP1642D-18I/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
MCP1642D-18I/MS
Description:
8 Terminals 0.65V 8-Pin MCP1642 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 1MHz Tube 800mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
MCP1642D-18I/MS Overview
It uses the Tube package in order to optimize the performance of this voltage regulator. There are 8 terminations in this harley voltage regulator. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. The harley voltage regulator is available as a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package to save space. There are 1 outputs on DC DC switching regulator. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Adjustable output. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. During switching regulator operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C TA. Voltage regulator's switching frequency reaches 1MHz. A dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 0.65V is required for this voltage regulator to operate. The output voltage (Min/Fixed) of this voltage regulator 12v is 1.8V. Featuring a maximum design flexibility of 800mA, dc to dc voltage regulator has a maximum output current of 800mA. Voltage regulator has a maximum input voltage of 5.5V. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 1.2V. There is a DC/DC regulator in this family that belongs to the MCP1642 family. A voltage of 1.8V volts can be produced by voltage regulator. 8 pins are used for switching regulator operation.
MCP1642D-18I/MS Features
1 outputs
8 pins
MCP1642D-18I/MS Applications
There are a lot of Microchip Technology MCP1642D-18I/MS Voltage Regulators applications.
  • Flaw detection equipment
  • Digital video recorders
  • Radio equipment
  • Precision electronic equipment
  • Post equipment
  • Smoke exhaust equipment
  • Imported equipment
  • Textile machinery
  • Computer-related products
  • USB circuits
Step5Bar-code shipping tag
MCP1642D-18I/MS
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MCP1642
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    0.65V
  • Input Voltage-Nom
    1.2V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    800mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm