  • MCIMX6U8DVM10AC
MCIMX6U8DVM10AC
advertisement
Manufacturer No:
MCIMX6U8DVM10AC
HK JDW NO:
318-MCIMX6U8DVM10AC
Package:
624-LFBGA
Datasheet:
MCIMX6U8DVM10AC
Description:
0.8mm ARM? Cortex?-A9 Microprocessor i.MX6DL Series MCIMX6 624-LFBGA
Purchasing and Inquiry
MCIMX6U8DVM10AC Description
The MCIMX6U8DVM10AC processor represents the latest achievement in integrated multimedia-focused products offering high-performance processing with lower cost, as well as optimization for low power consumption. The MCIMX6U8DVM10AC processor features advanced implementation of single/dual Arm? Cortex?-A9 core, which operates at speeds of up to 1 GHz. It includes 2D and 3D graphics processors, 1080p video processing, and integrated power management.
MCIMX6U8DVM10AC Features
2x Arm? Cortex?-A9 up to 1 GHz
512 KB L2 cache
32 KB instruction and data caches
NEON SIMD media accelerator
PMU integration
NXP? PF100 power management unit
High Assurance Boot
Cryptographic cipher engines
MCIMX6U8DVM10AC Applications
Color eReaders
IPTV
Human Machine Interfaces (HMI)
Portable medical
IP phones
Home energy management systems
Step5Bar-code shipping tag
MCIMX6U8DVM10AC
    Select All
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    YES
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 2.8V 3.3V
  • Ethernet
    10/100/1000Mbps (1)
  • Number of Cores/Bus Width
    2 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    Yes
  • RAM Controllers
    LPDDR2, LVDDR3, DDR3
  • USB
    USB 2.0 + PHY (4)
  • Additional Interfaces
    CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
  • Co-Processors/DSP
    Multimedia; NEON™ SIMD
  • Security Features
  • Display & Interface Controllers
    Keypad, LCD
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    21mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    624-LFBGA
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    0°C~95°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    i.MX6DL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    624
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MCIMX6
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B624
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.35V
  • Speed
    1.0GHz