  • MCIMX6D6AVT10ACR
MCIMX6D6AVT10ACR
advertisement
Manufacturer No:
MCIMX6D6AVT10ACR
HK JDW NO:
318-MCIMX6D6AVT10ACR
Package:
624-FBGA, FCBGA
Datasheet:
MCIMX6D6AVT10ACR
Description:
ARM? Cortex?-A9 Microprocessor i.MX6D Series MCIMX6 624-FBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
MCIMX6D6AVT10ACR Overview
The embedded microprocessor has been packed in 624-FBGA, FCBGA for convenient overseas shipping. High reliability is achieved using advanced packaging method Tape & Reel (TR). In the CPU, there are 2 Core 32-Bit cores and 2 Core 32-Bit bus width. K-40°C~125°C TJw what the operating temperature is around -40°C~125°C TJ. The cpu microprocessor belongs to the i.MX6D series. ARM? Cortex?-A9 processors are embedded in this CPU. Memory controllers for this CPU are LPDDR2, LVDDR3, DDR3. To serve better this microprocessor features CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART interfaces. At 1.8V 2.5V 2.8V 3.3V, the CPU runs its I/O. uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR. Using MCIMX6 will help you find variants of the cpu microprocessor.
MCIMX6D6AVT10ACR Features
ARM? Cortex?-A9 Core
MCIMX6D6AVT10ACR Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MCIMX6D6AVT10ACR Microprocessor applications.
  • Smoke alarms
  • Day to day life field
  • Ipad
  • Hand-held metering systems
  • Metering & measurement field
  • Xbox
  • Automobile
  • Mobile computers
  • Coffee machines
  • Process control devices
Step5Bar-code shipping tag
MCIMX6D6AVT10ACR
  • Package / Case
    624-FBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    i.MX6D
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    5A992
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MCIMX6
  • Speed
    1.0GHz
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-A9
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 2.8V 3.3V