  • MCIMX6D4AVT10ADR
MCIMX6D4AVT10ADR
advertisement
Manufacturer No:
MCIMX6D4AVT10ADR
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-MCIMX6D4AVT10ADR
Package:
624-FBGA, FCBGA
Datasheet:
MCIMX6D4AVT10ADR
Description:
ARM? Cortex?-A9 Microprocessor i.MX6D Series 624-FBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
MCIMX6D4AVT10ADR Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 624-FBGA, FCBGA. Advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability. The CPU has 2 Core 32-Bit cores/Bus width. It is important to understand the operating temperature around -40°C~125°C TJ. i.MX6D is its series number. The CPU is cored with a ARM? Cortex?-A9 processor. This CPU uses LPDDR2, LVDDR3, DDR3 RAM controllers. This microprocessor features CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART interfaces to better serve its users. 1.8V 2.5V 2.8V 3.3V is the CPU's I/O address.
MCIMX6D4AVT10ADR Features
ARM? Cortex?-A9 Core
MCIMX6D4AVT10ADR Applications
There are a lot of NXP USA Inc. MCIMX6D4AVT10ADR Microprocessor applications.
  • Hand-held metering systems
  • Broadband technology, video and voice processing
  • Industrial control field
  • Vacuum cleaners
  • Calculator
  • Data acquisition and control
  • Smart instruments
  • DDC control
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Gas monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
MCIMX6D4AVT10ADR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    624-FBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    i.MX6D
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Speed
    1.0GHz
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-A9
  • Voltage - I/O
    1.8V 2.5V 2.8V 3.3V