  • MCH155A360JK
MCH155A360JK
advertisement
Manufacturer No:
MCH155A360JK
HK JDW NO:
687-MCH155A360JK
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
MCH155A360JK
Description:
MCH15A/AN(5,J TOL) 36pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 12293
Step5Bar-code shipping tag
MCH155A360JK
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    MCH15A/AN(5,J TOL)
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    36pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height Seated (Max)
    558.8μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm